poniedziałek, 14 marca 2016

Książki drukowane czy E-booki?

Książka i E-book

Oszczędne poniedziałki - tydzień 5


Co jest tańsze? Książki drukowane czy w wersji elektronicznej?

Pamiętam, jak jeszcze 6 lat temu kupiłem encyklopedie. Zapłaciłem 25 zł za tom, których było 25, co daje kwotę 625 zł. Od 4 lat nikt do nich nie zajrzał, bo wszystko jest w Internecie. Postanowiłem je sprzedać. Żadna księgarnia ani antykwariat nie chciał ich kupić. Mówili, że to niechodliwy towar. Wystawiłem encyklopedie na Allegro i dopiero po pół roku znalazł się kupiec, któremu sprzedałem je za 90 zł.Co wybrać ?


Książki tradycyjne i cyfrowe mają zalety oraz wady. Wersje papierowe można wypożyczyć z biblioteki, dzięki czemu oszczędzamy pieniądze. Poza tym mają swój klimat. Wiele osób lubi wygląd, zapach i dotyk papierowych kartek. W niejednym domu jest biblioteczka zapełniona przeróżnymi tytułami. Pamiętajmy, że książeczki dla dzieci, także są w tradycyjnej formie. Niestety tak zwane „cegły” są cięższe od E-booków. Leżąc na półce, kurzą się i niszczą.

Cyfrowe książki mają przewagę nad tradycyjnymi pod względem mobilności. Można je czytać na telefonie, tablecie, laptopie czy specjalnym czytniku, czyli w pociągu, zatłoczonym tramwaju lub w pracy. Dodatkowo cała nasza biblioteka znajduje się w jednym urządzeniu, a więc zawsze mamy ją przy sobie. Dzięki ekranowi możemy czytać wieczorem, nawet po ciemku. Według mnie największą zaletą E-booków jest regulacja wielkości czcionki. Na kartkach taka możliwość jest tylko przy użyciu lupy ;). Następna kwestia to łatwość i szybkość zakupu. Nawet w ciągu kilku minut od kupna, możemy czytać nową lekturę. Przydatnym elementem jest funkcja wyszukiwania. Podając choćby jedno słowo, które pamiętamy, możemy odnaleźć szukany fragment. Nie powinienem o tym pisać, jednak jest wiele nielegalnych źródeł, gdzie możemy pobrać albumy. 
Czy zatem ta wersja ma same zalety? NIE!
Nasze oczy, patrząc przez parę godzin w świecący ekran, stają się suche. Gdy bateria w urządzeniu się rozładuje, to musimy zakończyć nasze czytanie. Co, jeśli nasz czytnik się zepsuje? Możemy stracić nawet całą naszą zgromadzoną bibliotekę. Ostatnia wada to brak niektórych tytułów, które są tylko w wersji papierowej.


Ceny:

Porównałem 4 książki. Tytuły zupełnie przypadkowe, które wpadły mi na myśl.Jak widać, można zaoszczędzić nawet na kupno nowej lektury. Czasami w internetowych księgarniach książki drukowane są tańsze, jednak dochodzi koszt wysyłki. Dlatego warto porównywać ceny.

Co z gazetami i magazynami?


Mamy XXI wiek, w którym Internet jest powszechnie dostępny, a w nim masa informacji. Często artykuły drukowane są publikowane również w sieci (nawet wcześniej). Za prasę musimy zapłacić, a na stronach internetowych mamy tysiące gazet za darmo. Poza tym, dzienniki drukowane to i tak wiadomości z wczoraj. Jeśli chodzi o miesięczniki, to ceny są porównywalne. Jeżeli wykupimy prenumeratę, możemy zaoszczędzić tyle, co byśmy kupowali w formie elektronicznej.

Wolicie czytać książki drukowane czy E-booki?

Sprawdź też:
Jak wybrać bank?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz